Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kampanya Afişlerini Görmek İçin Tıklayın 

İDEP'TEN HABERLER

2011-2012 DÖNEMİ GERÇEKLEŞTİRİLEN
DEĞERLER EĞİTİMİ SEMİNERLERİMİZ


"Evlilik ve Aile Hayatımızdaki Değerlerimiz" Konulu Değerler Eğitimi Semineri


"Evlilik ve Aile Hayatımızdaki Değerlerimiz" konulu Değerler Eğitimi Semineri, 02 Haziran 2012 Cumartesi günü 18.30 ile 20.00 saatleri arasında Avcılar Müftülük binası konferans salonunda Dr. Süleyman Gündüz ve Hacer Gündüz'ün sunumuyla gerçekleştirildi. Seminer,İDEP Koordinatörü Nigar Başar'ın selamlama konuşması ile başladı. "Evlilik" konulu
kampanyamızın tanıtımı yapıldı. Hocalarımız şu konular üzerinde durdu: Evlenmeden önce rehber eğitimi almak gerekir. Biz bu eğitimi büyüklerimizden aldık. Evlilik sadece mutlu olmak için yapılmaz, mutsuzluğuda göz önüne almak ve paylaşmak gerekir. Türk toplumu a'rafta bir toplum, ne kendi kültürü üzerinde duruyor ne de Batı'nın değerleriyle. Bu toplumu a'raftan kurtarıp, insanı insan yapan değerler üzerine oturtmalıyız. Babalara tahsis edilen alan sorumluluk, annelere tahsis edilen alan ise merhamettir. Kadın- erkek birbirini tamamlamak zorundadır. Fıtrata aykırı davranılınca huzursuzluklar ortaya çıkıyor. Kadının toplumu yetiştirme sorumluluğu vardır. Evlilik sağlıklı toplumlar yetiştirmek için kurulur. Boşanmaların hızla artması izlediğimiz dizilerden, programlardan kaynaklanmaktadır. Kayınvalideler gelinlerine eşleriyle ilgilenme fırsatı vermeli. Anneler gelinin rolünü çalmamalı. Çocuk her yerde arkadaş bulabilir ama baba bulamaz.
" Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gözkyüzünün öğrencisi olmak gerekir. "
" Sözün başlangıcı ile bitişi aynı noktadadır. " İbn Arabi

"TİCARET AHLAKI" Konulu Değerler Eğitimi Semineri


"Ticaret Ahlakı" konulu Değerler Eğitimi Semineri, 28 Nisan 2012 Cumartesi günü 18.00 ile 20.00 saatleri arasında Avcılar Müftülük binası konferans salonunda Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır'ın sunumuyla gerçekleştirildi.
Seminer,İDEP Koordinatörü Nigar Başar'ın selamlama
konuşması ile başladı. "Ticaret Ahlakı" konulu
kampanyamızın tanıtımı yapıldı.
Hocamız seminerde şu konular üzerinde durdu: Ticaret, insan
hayatında önemli bir yerdedir. Karşlıklı rıza olmadan yenilen mal nefse zulümdür. Dürüstlüğü
insan ilk önce kendisi için ister, kaşısındakine dürüst olma konusunda önem göstermez.Dünya hayatını ahiretten daha çok sevenler, kaliteyi düşürür, maldan çalarlar. Dürüstlük, sadece ahlakı değil insanın bütün yaşamını etkiler. Faiz, insanı insana kul yaptığından haram kılınmıştır. Mutaffifin Suresi'n de eksik tartanlar kınanmışlardır. Mal ve hizmeti sağlamada para olmazsa olmazlardandır. Faiz ile uğraşan toplumda işsizlik artar, güven, huzur kalmaz. Haksızlık intihardır. İnsan ne karşısındakine haksızlık etmeli ne de kendisine yapılan haksızlığa boyun eğmelidir. Sıkıntılara katlanmadan insan, doğruya ulaşamaz. Biz ne olursa olsun dürüstlüğümüzden taviz vermeyelim. Sigorta faiz değil yardımlaşma organizasyonudur. Islah edilecek tarafları olmakla beraber caizdir.
"Mal ve hizmetin dolaşımındaki aksaklıklar bir toplumun intiharı demektir."
"Helal kazanç karşılıklı rıza ile yapılan alışveriştir."
"İnsanlar menfaatlerini öne aldıkları için yoldan çıkarlar."
"Hile yapan bir kere, dürüst olan her zaman kazanır."
"Borç insanı kul köle yapar. "
"Dürüst olmak para kazanmak olsaydı, yeryüzünde dürüst olmayan kalmazdı."
"Allah faizi daraltır, sadakaları arttırır.""MERHAMET" Konulu Değerler Eğitimi Semineri

"Merhamet konulu Değerler Eğitimi Semineri, 25 Şubat 2012 Cumartesi günü 19.00 ile 21.00 saatleri arasında Avcılar Müftülük binası konferans salonunda Avcılar Müftüsü Mehmet Aktoprak'ın sunumuyla gerçekleştirildi.
Seminer, İDEP Koordinatörü Nigar Başar'ın selamlama konuşması ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. "Merhamet" konulu kampanyamızın tanıtımı yapıldı.
Avcılar Müftüsü Mehmet Aktoprak hocamız, Peygamberlerin hayatlarından merhamet konusunu örneklendirdi.Hz. Muhammed (sav)'in Taif'de yaşadığı olaylar karşısında gösterdiği merhametten bahsetti. Hz. Nuh ve Hz. İbrahim peygamberlerin hayatlarından merhamet konusunu anlattı. Kainatta herşeyin özü merhamettir dedi.
"Ben rahmet peygamberiyim, azab peygamberi değilim."  Hz. Muhammed (sav)"ZAMANIN DEĞERİ" Konulu Değerler Eğitimi Semineri


"Zamanın Değeri" konulu Değerler Eğitimi Semineri,31 Aralık 2011 Cumartesi günü 19.00 ile 21.00 saatleri arasında Avcılar Müftülük binası konferans salonunda Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren'in sunumuyla gerçekleştirildi.
Seminer, İDEP Koordinatörü Nigar Başar'ın selamlama konuşması ve Ahmet Taşgetiren'in kısa özgeçmişini okumasıyla başladı.
Hocamız, Zamanın değerli olduğunu, her bireyin zaman israfından kaçması gerektiğini, dünyada yapılan her işin mutlaka ahirette karşılığı olduğunu vurguladı. Dünyadan nasibimizi almalıyız, fakat ahireti unutmamalıyız, televizyon gibi zamanı öldüren unsurlar karşısında boşa vakit harcamamalıyız dedi. Seminerimize Avcılar İlçe Müftüsü Sayın Mehmet Aktoprak'ta iştirak etti. "ZAMAN" konulu kampanyamızın tanıtımı yapıldı.
"Vakit öldürmek, ömrün bir kısmını öldürmek demektir."
"Dünyaya İslam, İslam'a da Müslüman lazım."
"Bereket, gönlümüzün Allah ile bağlantılı olduğu zamanlardadır."
"DOSTLUK ve VEFA" Konulu Değerler Eğitimi Semineri

"Dostluk ve Vefa" konulu Değerler Eğitimi Semineri, 29 Ekim 2011 Cumartesi günü 19.00 ile 21.00 saatleri arasında Avcılar Müftülük binası konferans salonunda Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu 'nun sunumuyla gerçekleştirildi.
Seminer, İDEP Koordinatörü Nigar Başar'ın selamlama konuşması ve Vehbi Vakkasoğlu hocamızın kısa Özgeçmişini okumasıyla başladı.
Hocamız, dostluk ve vefanın öneminden, büyüklere gösterilen saygıda bile vefanın bulunduğundan, eşlerin birbirlerine dost vevefalı oldukları sürece mutlu,huzurlu yuvaların olacağından, misafire karşı dost olmayı ve dostça davranmayı unuttuğumuzdan, ailenin çocuklarına karşı dostça davranmaları sonucunda geniş, ferah ve vefalı yüreklerin yetişeceğinden bahsetti. İnsana dost olma yolunun Allah’a dost olmaktan geçtiğini belirtti. Selamlaşmanın öneminden ve vefanın gönül işi olduğunu vurguladı. "VEFA" konulu kampanyamızın tanıtımı yapıldı.
"Aklına dost olmayıp, nefsine dost olan adamdan korkulur."
"Korku, dostluğun düşmanıdır."
"Dost dostun rengine boyanır."
"İnsanda dost yüreği varsa evide yüreğide genişler."< 1 - 2 sonraki >